Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
564. SKÅPDÖRRAR, ett par, allmoge, Jämtland. 1800-talets första del.
564. SKÅPDÖRRAR, ett par, allmoge, Jämtland. 1800-talets första del.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
532. KÖPMANNADISK, 1900-talets början.
532. KÖPMANNADISK, 1900-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
742. KAROTTE MED LOCK, porslin. Kina Qingdynastin (1644-1912).
742. KAROTTE MED LOCK, porslin. Kina Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
17. FJÄRILSSAMLING, 1900-tal.
17. FJÄRILSSAMLING, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
719. COLLIER, doserade orientaliska pärlor, lås med diamant.
719. COLLIER, doserade orientaliska pärlor, lås med diamant.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
186. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
186. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
308. URNA, keramik. Song dynastin.
308. URNA, keramik. Song dynastin.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
527. FIGURIN, porslin. Kangxi-stil Qing dynastin.
527. FIGURIN, porslin. Kangxi-stil Qing dynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
607. BORDSUR, empire. 1800-talets första hälft.
607. BORDSUR, empire. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
123. TEKANNA.silver. London 1820-21.
123. TEKANNA.silver. London 1820-21.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
757. LJUSSTAKAR, ett par, mässing och granitell. Sverige 1800-talets andra hälft.
757. LJUSSTAKAR, ett par, mässing och granitell. Sverige 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
674. VASER, 2 st, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
674. VASER, 2 st, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
206. PLAKETT, majolika. Historismus, 1800-tal.
206. PLAKETT, majolika. Historismus, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
133. FAT, majolika. Pallisys art, Historismus.
133. FAT, majolika. Pallisys art, Historismus.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
605. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign N. J. Oppenheimer och daterad -96.
605. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign N. J. Oppenheimer och daterad -96.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
611. FAT, porslin. Ming.
611. FAT, porslin. Ming.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
566. Lars Lerin, Utan titel.
566. Lars Lerin, Utan titel.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
256. Primus Mortimer Pettersson, "Man på väg och läsande kvinna".
256. Primus Mortimer Pettersson, "Man på väg och läsande kvinna".
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
5. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.
5. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
608. BACON DISHES med LOCK, ett par, pläter. England 1800-tal.
608. BACON DISHES med LOCK, ett par, pläter. England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
834. HALSBAND, 2 st, 1800/1900-tal.
834. HALSBAND, 2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
6 900 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
364. Lucas van Leyden, The dentist.
364. Lucas van Leyden, The dentist.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
177. MINIATYRUR, guld och emalj, tidigt 1900-tal.
177. MINIATYRUR, guld och emalj, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
781. ÖRHÄNGEN ,  briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 med odlad pärla.
781. ÖRHÄNGEN , briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 med odlad pärla.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
823. BROSCH, platina med briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.
823. BROSCH, platina med briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
648. HÄNGSMYCKE, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
648. HÄNGSMYCKE, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
966. MÄRKLIN DL 800, Tyskland, 1950-tal. H0.
966. MÄRKLIN DL 800, Tyskland, 1950-tal. H0.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
794. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
794. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
798. ÖRHÄNGEN, onyx med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct.
798. ÖRHÄNGEN, onyx med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
967. PARTI ELASTOLIN OCH LINEOL, 65 delar. Tyskland, 1930-40-tal.
967. PARTI ELASTOLIN OCH LINEOL, 65 delar. Tyskland, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
801. COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 8,2 mm.
801. COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 8,2 mm.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
89. BOK, 3 vol. von Wright, M,W & F: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1927-29.
89. BOK, 3 vol. von Wright, M,W & F: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1927-29.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
602. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. nysilver. Nyrokoko, 1800-tal.
602. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. nysilver. Nyrokoko, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
535. PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.
535. PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.
Klubbat pris 
6 700 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
29. MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.
29. MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
964. NORSTEDTS TRAFIKSPEL. 1960-tal.
964. NORSTEDTS TRAFIKSPEL. 1960-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
453. STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001.
453. STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
949. LINEMAR CYKLANDE LÅNGBEN, Japan, 1950-tal.
949. LINEMAR CYKLANDE LÅNGBEN, Japan, 1950-tal.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
558. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
558. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
317. ÖRHÄNGEN, hängande hjärtan, clips.
317. ÖRHÄNGEN, hängande hjärtan, clips.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
307. ÖRHÄNGEN, vitguld med hängande kors, avtagbara.
307. ÖRHÄNGEN, vitguld med hängande kors, avtagbara.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
695. DAMARMBANDSUR, Luxor, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
695. DAMARMBANDSUR, Luxor, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
831. RING, cabochonslipad rubin och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.
831. RING, cabochonslipad rubin och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
682. HÄNGE, stor fasettslipad rökkvarts fattad i vitguld.
682. HÄNGE, stor fasettslipad rökkvarts fattad i vitguld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
554. POUL HENNINGSEN
Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.
554. POUL HENNINGSEN Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
729. BÄGARE, 3 st, silver, olika mästare, Moskva 1863-1895.
729. BÄGARE, 3 st, silver, olika mästare, Moskva 1863-1895.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
342. Suzan Etkin, Utan titel.
342. Suzan Etkin, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
694. Andrei Roiter, Utan titel.
694. Andrei Roiter, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
479. Donald Lipski, Cone.
479. Donald Lipski, Cone.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
210. BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.
210. BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
183. Ivar Morsing, Motiv från Spanien.
183. Ivar Morsing, Motiv från Spanien.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
486. Mikael Fagerlund, Utan titel.
486. Mikael Fagerlund, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
56. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
56. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
515. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
515. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
499. KIRKEBY PER, Färglitografi 35/50, signerad och daterad PK -89.
499. KIRKEBY PER, Färglitografi 35/50, signerad och daterad PK -89.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
523. ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.
523. ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 3 000 SEK
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959.  Ariel.
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959. Ariel.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
107. Max Walter Svanberg, Surrealistisk komposition.
107. Max Walter Svanberg, Surrealistisk komposition.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
57. SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, Ryssland 1851-59. Nyrokoko.
57. SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, Ryssland 1851-59. Nyrokoko.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
349. Max Mikael Book, Rigiröse.
349. Max Mikael Book, Rigiröse.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
533. SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.
533. SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
46. Porträtt av rysk officer.
46. Porträtt av rysk officer.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
916. BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.
916. BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
64. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, 1800-tal.
64. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
550. KOLONN. Empirestil.
550. KOLONN. Empirestil.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
628. Anders Zorn, De två.
628. Anders Zorn, De två.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
383. KONSOL. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
383. KONSOL. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
289. Carl Larsson, Porträtt av en pojke.
289. Carl Larsson, Porträtt av en pojke.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
900. BISKVIFLICKDOCKA. Jumeau. 1907. Frankrike, 1900-talets början.
900. BISKVIFLICKDOCKA. Jumeau. 1907. Frankrike, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
345. MATTA. Maskingjord med lugg. Omkring 1920-1930. 410,5 x 291,5 cm.
345. MATTA. Maskingjord med lugg. Omkring 1920-1930. 410,5 x 291,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
738. MATTA. Semiantik Baotou. 96,5 x 171,5 cm.
738. MATTA. Semiantik Baotou. 96,5 x 171,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
637. SPELDOSA, silver. Tyskland 1800-tal.
637. SPELDOSA, silver. Tyskland 1800-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
281. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -85.
281. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -85.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
680. FOHUNDAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, 1800-tal.
680. FOHUNDAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
275. BRÄNNVINSSKÅL, tenn, Gottlob F Baumann, Hudiksvall (1789-1826).
275. BRÄNNVINSSKÅL, tenn, Gottlob F Baumann, Hudiksvall (1789-1826).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
306. LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Martin Moberg, Jönköping (1777-1815).
306. LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Martin Moberg, Jönköping (1777-1815).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
142. GOLVUR, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt EHS 1791.
142. GOLVUR, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt EHS 1791.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
829. LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Nils Justelius, Eksjö, 1840.
829. LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Nils Justelius, Eksjö, 1840.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
73. Agostino Aglio Tillskriven, Sydländsk landskap med figurer.
73. Agostino Aglio Tillskriven, Sydländsk landskap med figurer.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
773. Anton Corbijn, Bono.
773. Anton Corbijn, Bono.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
795. RING, briljantslipad diamant, 0.44 ct.
795. RING, briljantslipad diamant, 0.44 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
140. BARPALLAR. 4 st,  Fritz Hansen, Danmark 1982.
140. BARPALLAR. 4 st, Fritz Hansen, Danmark 1982.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK