Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
465. TESERVIS, 4 delar, snarlika, silver, Moskva 1873-1908.
465. TESERVIS, 4 delar, snarlika, silver, Moskva 1873-1908.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
15. LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
15. LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
169. LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
169. LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
976. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-15, 1938. GD-FN.
976. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-15, 1938. GD-FN.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
70. NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.
70. NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
587. Greta Gerell, Arbetshästen.
587. Greta Gerell, Arbetshästen.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
670. Hjalmar Strååt, Kafferep på holmen.
670. Hjalmar Strååt, Kafferep på holmen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
311. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
311. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
480. Johan Philip Korn, Insjölandskap med fiskare och vandrande figur med hund.
480. Johan Philip Korn, Insjölandskap med fiskare och vandrande figur med hund.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 6 000 SEK
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
511. KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
511. KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
769. RING, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.95 ct.
769. RING, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
517. SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft.
517. SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
332. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
332. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
700. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
343. Jesus undervisar i templet.
343. Jesus undervisar i templet.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
40. Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Sydländsk hamnbild med figurstaffage.
40. Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Sydländsk hamnbild med figurstaffage.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
640. GLASSERVISDELAR, 24 st, 1800-tal.
640. GLASSERVISDELAR, 24 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
583. "Alexander Puschkin" (1799-1837).
583. "Alexander Puschkin" (1799-1837).
Klubbat pris 
13 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
504. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
504. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
946. ARNOLD MAC 700, Tyskland, 1950-tal.
946. ARNOLD MAC 700, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
16. Peter Dahl, OPERABAREN.
16. Peter Dahl, OPERABAREN.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
247. STOLAR, 4+2 st. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
247. STOLAR, 4+2 st. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710. VÄLLINGKLOCKA, malm. Joh. A. Beckman Stockholm 1897.
710. VÄLLINGKLOCKA, malm. Joh. A. Beckman Stockholm 1897.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 SEK
65. URNA, brons. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
65. URNA, brons. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
9. OKÄND KONSTNÄR. Pastell, 2 st, 1800-tal.
9. OKÄND KONSTNÄR. Pastell, 2 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
544. BÄGARE, av Jonas Berg, Stockholm 1784.
544. BÄGARE, av Jonas Berg, Stockholm 1784.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
19. MINIATYRSKRIVSKÅP. Trol Danmark. Rokokostil, 1800-tal. I Ortmanns art.
19. MINIATYRSKRIVSKÅP. Trol Danmark. Rokokostil, 1800-tal. I Ortmanns art.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
412. LAMPETTER, ett par, Sverige, 1700-tal.
412. LAMPETTER, ett par, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
39. KARMSTOLAR, två stycken.  Troligen Italien 1700-tal.
39. KARMSTOLAR, två stycken. Troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
765. SOFFA. Troligen Italien 1700-tal.
765. SOFFA. Troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
204. Brita Nordencreutz, Sydfranskt landskap.
204. Brita Nordencreutz, Sydfranskt landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
510. RICO WEBER, blandteknik, metall. Sigo dat juli 1991 a tergo.
510. RICO WEBER, blandteknik, metall. Sigo dat juli 1991 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
447. STEFAN KARLSSON, blandteknik på pannå. Sign o dat 1989 a tergo.
447. STEFAN KARLSSON, blandteknik på pannå. Sign o dat 1989 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
725. ANNIKA VON HAUSSWOLFF, foto, Utan titel, 2007.
725. ANNIKA VON HAUSSWOLFF, foto, Utan titel, 2007.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
319. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
319. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
424. EMMA EKWALL. Pastell, oval.
424. EMMA EKWALL. Pastell, oval.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 SEK
31. Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Ghanem och kalifens älskarinna.
31. Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Ghanem och kalifens älskarinna.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
423. Jenny Nyström, Påskkärring med katt.
423. Jenny Nyström, Påskkärring med katt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
208. Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Prins Seif Almuluk.
208. Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Prins Seif Almuluk.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
481. Nils Andersson, Korna vattnas.
481. Nils Andersson, Korna vattnas.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
80. OLLE ÄNGKVIST. Olja på duk. Sign.
80. OLLE ÄNGKVIST. Olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
104. Tommy Östmar, Utan titel.
104. Tommy Östmar, Utan titel.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
166. Robert Jacobsen, Utan titel.
166. Robert Jacobsen, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
914. NOLBYN DOCKSKÅPSMÖBLER, 36 delar samt TILLBEHÖR, 1940-50-tal.
914. NOLBYN DOCKSKÅPSMÖBLER, 36 delar samt TILLBEHÖR, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
309. John Sten, Studie.
309. John Sten, Studie.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
552. Uno Vallman, Skog.
552. Uno Vallman, Skog.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
443. John Sten, Studie.
443. John Sten, Studie.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
193. SKÄKTKNIV, allmoge. Rengsjö, Hälsingland. Märkt CED 1839.
193. SKÄKTKNIV, allmoge. Rengsjö, Hälsingland. Märkt CED 1839.
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter,tot. ca 0.80 ct. Antik stil.
780. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter,tot. ca 0.80 ct. Antik stil.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
825. ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct med avtagbara ringar.
825. ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct med avtagbara ringar.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
793. ARMBAND, 18k guld. Vikt 38,2 g.
793. ARMBAND, 18k guld. Vikt 38,2 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
809. HÄNGSMYCKE, briljantslipad diamant, ca. 0.60 ct. H (Wesselton) /SI.
809. HÄNGSMYCKE, briljantslipad diamant, ca. 0.60 ct. H (Wesselton) /SI.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
786. Tuija Lindström, UR "12 FRAKTALER AV EN PLANTA/12 FRACTELS OF ONE PLANT, 2004".
786. Tuija Lindström, UR "12 FRAKTALER AV EN PLANTA/12 FRACTELS OF ONE PLANT, 2004".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
784. RING, briljantslipad diamant, tot. 0.81 ct.
784. RING, briljantslipad diamant, tot. 0.81 ct.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
392. Lennart Rodhe, Utan titel.
392. Lennart Rodhe, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
163. ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.
163. ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
546. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
546. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
559. Roj Friberg, Fräulein Bürstners Rum.
559. Roj Friberg, Fräulein Bürstners Rum.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764. Alexis Ankarcrona, Rävjakt.
764. Alexis Ankarcrona, Rävjakt.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
613. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1797. Vikt 456 gram.
613. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1797. Vikt 456 gram.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
184. COLLIER, hjärtformat hänge med 29 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
184. COLLIER, hjärtformat hänge med 29 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
351. ARMRING, sex briljantslipade diamanter, tot. ca 0.25 ct.
351. ARMRING, sex briljantslipade diamanter, tot. ca 0.25 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
762. RING, Ole Lyngaard, briljantslipad diamant, tot. 0.15 ct.
762. RING, Ole Lyngaard, briljantslipad diamant, tot. 0.15 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
655. LJUSSTAKE, smidesjärn. Sannolikt Blekinge 1700/1800-tal.
655. LJUSSTAKE, smidesjärn. Sannolikt Blekinge 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
696. SOFFA, Arne Norell, tresitsig.
696. SOFFA, Arne Norell, tresitsig.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
248. SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.
248. SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
919. STEIFF ROLY-POLY HARE, Tyskland, 1909-18.
919. STEIFF ROLY-POLY HARE, Tyskland, 1909-18.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
975. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-8 1937. GD-FN.
975. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-8 1937. GD-FN.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
624. Ivan Ivarson, Från Seinestranden.
624. Ivan Ivarson, Från Seinestranden.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
227. Giovanni B di Jacopo Rosso Fiorentino Efter, Porträtt av en ung man.
227. Giovanni B di Jacopo Rosso Fiorentino Efter, Porträtt av en ung man.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
496. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.
496. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
618. Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.
618. Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
492. OKÄND KONSTNÄR, Italiensk skola, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.
492. OKÄND KONSTNÄR, Italiensk skola, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
230. John Jon-And, "Skepp  hamn".
230. John Jon-And, "Skepp hamn".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
413. Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.
413. Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
472. THURE WALLNER, olja på pannå.
472. THURE WALLNER, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
638. Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.
638. Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
224. Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.
224. Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
714. Karel Appel, Orchard Street, New York.
714. Karel Appel, Orchard Street, New York.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
339. Carl Bengtsson, Utan titel.
339. Carl Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
485. Carl Bengtsson, Utan titel.
485. Carl Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 100 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
565. BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal.
565. BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal.
Klubbat pris 
22 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK