Nr. | Föremål | Klubbat pris |
609 | VASER, två stycken, keramik. Qing dynastin. | 3 000 SEK |
610 | LJUSSTAKAR, ett par. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft. | 3 800 SEK |
611 | FAT, porslin. Ming. | 3 000 SEK |
612 | Albert Johansson, "Målning". | 8 500 SEK |
613 | BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1797. Vikt 456 gram. | Återrop |
614 | CHAMPEGNESTRUTAR, 3+2 st, 1800-tal. | 4 000 SEK |
615 | SKYLTFIGUR. 1940-50-tal. | Återrop |
616 | KANNA, tenn, Johan B Sundberg, Göteborg (1781-1812). | 3 800 SEK |
617 | SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722). | 1 000 SEK |
618 | Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen. | 10 000 SEK |
619 | LENNART RODHE, olja på duk, monogramsignerad och daterad 1943 a tergo. | Återrop |
620 | STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 2 500 SEK |
621 | RÖKELSEKAR, sten. Kina 1900-tal. | 500 SEK |
622 | SÄNG, Kina 1900-tal. | 13 500 SEK |
623 | KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft. | 10 000 SEK |
624 | Ivan Ivarson, Från Seinestranden. | 8 000 SEK |
625 | ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant,
1 ct st. | 62 000 SEK |
626 | Thure Wallner, Vintermotiv med domherrar. | 18 000 SEK |
627 | DALAHÄST, allmoge,Dalarna tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
628 | Anders Zorn, De två. | 4 000 SEK |
629 | KAFTAN, Indien, 1900-talets början. | 750 SEK |
630 | FAT, tenn av Carl Gustaf Malmborg, verksam i Stockholm (1767-1806). | 2 800 SEK |
631 | SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 5 500 SEK |
632 | Lars Lerin, Vinterlandskap. | 20 000 SEK |
633 | Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben. | 2 200 SEK |
634 | SKÅL, porslin. Kangxi-stil sen Qing dynasti. | 5 500 SEK |
635 | RING, Erik Johansson och Christina Zachrisson, Arvika 1998. | 3 600 SEK |
636 | FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal. | Återrop |
637 | SPELDOSA, silver. Tyskland 1800-tal. | 23 000 SEK |
638 | Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi. | Återrop |
639 | GOLVVASER, ett par, porslin. Japan 1900-talets första hälft. | Återrop |
640 | GLASSERVISDELAR, 24 st, 1800-tal. | 4 500 SEK |
641 | KALLKALLSKÅL, tenn. Märkt 1832. | 3 400 SEK |
642 | Helmut Newton, Sumo. | Återrop |
643 | PENSELBAD, porslin, claire de lune, trol Qing. | 8 000 SEK |
644 | FAT, majolika. Italien 17/1800-tal. | 3 000 SEK |
645 | WILHELM AMANDUS BEER, Signerad W A Beer och dat 1874. | Återrop |
646 | ÖRHÄNGEN, 2 par. 18k guld. | 1 800 SEK |
647 | SKED, silver, med dubbel kerubknopp, omärkt, Sverige 1700-taltes slut/1800-talets början. | 6 000 SEK |
648 | HÄNGSMYCKE, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct. | 8 000 SEK |
649 | RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti. | 2 500 SEK |
650 | SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal. | Återrop |
651 | JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -95. | Återrop |
652 | RING, 18k vitguld med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct. | Återrop |
653 | VÄGGHYLLA, design Hans Wegner för Ry Möbler, Danmark. | 2 600 SEK |
654 | ETSNING i RAM, Directoirstil, Ryssland, 1800-tal. | 22 000 SEK |
655 | LJUSSTAKE, smidesjärn. Sannolikt Blekinge 1700/1800-tal. | 18 500 SEK |
656 | AXEL OLSON, signerad Axel Olson och daterad Berlin -23, svartkrita. | Återrop |
657 | HÄNGSMYCKE, ametister, citriner, granat och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.65 ct. | 18 000 SEK |
658 | KAFFEKANNA, tenn, Sven Ekström, Norrköping (1824-1852/61). | 1 400 SEK |
659 | RING, cabochonslipad rutilkvarts (bergkristall med inneslutningar av rutilnålar). | Återrop |
660 | TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900. | Återrop |
661 | RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25. | Återrop |
662 | Pierre Olofsson, Utan titel. | 11 000 SEK |
663 | SOPHUS JACOBSEN, olja på duk, sign. | Återrop |
664 | RING, prinsesslipad diamant, 0.56 ct, samt på sidorna mindre prinsesslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. | 7 000 SEK |
665 | KALLSKÅL, tenn, Gottlob F Bauman, Hudriksvall (1789-1826/31). | 7 200 SEK |
666 | KISTA, allmoge, Hälsingland. Märkt "Målad år 1830, PPS". | 2 200 SEK |
667 | RING, pärla med gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct. | 5 200 SEK |
668 | BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1787. | Återrop |
669 | RING, sex briljantslipade diamanter samt en hjärtslipad diamant, tot. 1.14 ct. | 17 000 SEK |
670 | Hjalmar Strååt, Kafferep på holmen. | Återrop |
671 | SOLUR, kalksten 1700-tal. | 3 700 SEK |
672 | ÖRHÄNGEN, 78 briljantslipade diamanter, tot. 1.19 ct. | Återrop |
673 | IKON med silverinfattning, S:t Petersburg 1814. | 25 000 SEK |
674 | VASER, 2 st, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
675 | SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal. | 2 000 SEK |
676 | Porträtt av gosse. | 10 300 SEK |
677 | COLLIER, runda guldkulor med hänge i form av hjärta med små odlade pärlor. | Återrop |
678 | VÄVNAD. Rölakan. 117 x 169. Signerad BR Wiklund. | Återrop |
679 | BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct. | Återrop |
680 | FOHUNDAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
681 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct. | Återrop |
682 | HÄNGE, stor fasettslipad rökkvarts fattad i vitguld. | Återrop |
683 | PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin. | 2 200 SEK |
684 | KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete. | 10 500 SEK |
685 | Damporträtt. | 27 000 SEK |
686 | ISAAC GRÜNEWALD. Pastell på papper, sign. | Återrop |
687 | TULPANVAS, flintgods. Arthur Percy, Gefle. | 1 200 SEK |
688 | TALLRIKAR, 11 (5+2+2+1+1) st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1800-tal. | 2 000 SEK |
689 | KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början. | Återrop |
690 | DAMARMBANDSUR, Cartier, 'Panthere'. | Återrop |
691 | KAFFESKEDAR, 6 st, sterling. Johan Rodhe för Georg Jensen. "Konge/Acron". | 1 900 SEK |
692 | MARC CHAGALL, färglitografi. Utförd 1964. av Charles Sorlier, tryckt hos Mourlot, Paris, utgiven av Tourisme francais, | Återrop |
693 | KISTA, allmoge. Boda, Järvsö, Hälsingland. | 10 500 SEK |
694 | Andrei Roiter, Utan titel. | Återrop |
695 | DAMARMBANDSUR, Luxor, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct. | Återrop |
696 | SOFFA, Arne Norell, tresitsig. | 11 000 SEK |
697 | Lars Lerin, "Öde Hus". | 20 000 SEK |
698 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 500 SEK |
699 | FAT, tenn. Peter Karm, Hudiksvall (verksam 1756-1758). Märkt med årsbokstav P (1756). | 1 600 SEK |
700 | ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | 22 000 SEK |
701 | SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal. | 5 500 SEK |
702 | Arvid Knöppel, Flicka på snäcka. | 40 000 SEK |
703 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 2 000 SEK |
704 | RING, carréslipade rubiner. | 2 500 SEK |
705 | FAT PÅ FOT, glas, 1800-tal. | Återrop |
706 | USCHEBTI, fajans, troligen 21 dynastin, Egypten 1070-945 f Kr. | 7 000 SEK |
707 | CAFÉ AU LAIT KANNOR, ett par pläter. | 3 025 SEK |
708 | KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95). | 3 200 SEK |