Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
208. Carin Nilson, Flicka på tå.
208. Carin Nilson, Flicka på tå.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
139. Carin Nilson, Sittande kvinna.
139. Carin Nilson, Sittande kvinna.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
367. Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus".
367. Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
442. Charles Baxter Tillskriven, Dam med äpplen.
442. Charles Baxter Tillskriven, Dam med äpplen.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
536. Charles Friberg, Kvinna med blomstergirlang.
536. Charles Friberg, Kvinna med blomstergirlang.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
460. Christo & Jeanne-Claude Efter, Running Fence.
460. Christo & Jeanne-Claude Efter, Running Fence.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
462. Christo & Jeanne-Claude Efter, Surrounded Islands.
462. Christo & Jeanne-Claude Efter, Surrounded Islands.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
461. Christo & Jeanne-Claude Efter, Vally Curtain.
461. Christo & Jeanne-Claude Efter, Vally Curtain.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
463. Christo & Jeanne-Claude Efter, Wrapped Coast.
463. Christo & Jeanne-Claude Efter, Wrapped Coast.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
324. Christo & Jeanne-Claude, Project for the Arc de Triomphe, Paris.
324. Christo & Jeanne-Claude, Project for the Arc de Triomphe, Paris.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
287. Christo & Jeanne-Claude, Wrapped Reichstag.
287. Christo & Jeanne-Claude, Wrapped Reichstag.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
403. Claes Oldenburg, "Figure and phallus I".
403. Claes Oldenburg, "Figure and phallus I".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
169. DAMKÄPP, KÄPP samt VANDRINGSSTAV, trä, 1900-tal.
169. DAMKÄPP, KÄPP samt VANDRINGSSTAV, trä, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
270. DANSMASK, Afrika, 1900-tal.
270. DANSMASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
264. DANSMASKER, 2 st,  Afrika, 1900-tal.
264. DANSMASKER, 2 st, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
263. DANSMASKER, 2 st. Afrika, 1900-tal.
263. DANSMASKER, 2 st. Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
338. DEKORDELAR, 2 st, snidat trä. Barock, 1600/1700-tal.
338. DEKORDELAR, 2 st, snidat trä. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
82. DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.
82. DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
351. DOSOR, 2 st. sköldpadd, 1800-talets förra hälft.
351. DOSOR, 2 st. sköldpadd, 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
318. DRYCKESKANNA, silver. saknar stmplr. Barockstil.
318. DRYCKESKANNA, silver. saknar stmplr. Barockstil.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
323. DRÄKTVÄRJA modell 1893.
323. DRÄKTVÄRJA modell 1893.
Klubbat pris 
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
554. DUBBBELKAROTTER, 2 st, pläter. England 1800-tal.
554. DUBBBELKAROTTER, 2 st, pläter. England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
496. DUK/VÄGGTEXTIL. Sverige 1800-tal. 123 x 138 cm.
496. DUK/VÄGGTEXTIL. Sverige 1800-tal. 123 x 138 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
498. Dansande puttis.
498. Dansande puttis.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
466. Denise Grünstein, "21 maj", 2007.
466. Denise Grünstein, "21 maj", 2007.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
485. Dubbelt flickporträtt.
485. Dubbelt flickporträtt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
173. DÖRRPAR, Burma, 1900-talets första hälft.
173. DÖRRPAR, Burma, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. EDUARD WIIRALT, torrnålsgravyr, signerad i bläck Eduard Wiiralt.
516. EDUARD WIIRALT, torrnålsgravyr, signerad i bläck Eduard Wiiralt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
477. ELDHUNDAR, ett par, mässing. Rokokostil.
477. ELDHUNDAR, ett par, mässing. Rokokostil.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
3. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
3. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
412. ERIK JERKEN, olja på duk. Sign Jerken, Nice.
412. ERIK JERKEN, olja på duk. Sign Jerken, Nice.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
434. ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46.
434. ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.
219. ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
473. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign o numr 7/50.
473. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign o numr 7/50.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
472. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign och numrerad 9/50.
472. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign och numrerad 9/50.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
158. Edouard Boubat, "Hommage à Douanier Rousseau".
158. Edouard Boubat, "Hommage à Douanier Rousseau".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
47. Eduard Wiiralt, "NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL).
47. Eduard Wiiralt, "NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
517. Eduard Wiiralt, "Okaapid".
517. Eduard Wiiralt, "Okaapid".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
115. Einar Jolin, Nakenstudie.
115. Einar Jolin, Nakenstudie.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
407. Emma Magnus, Prinsessa.
407. Emma Magnus, Prinsessa.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
538. Enrico Baj, "Baj chez Baj".
538. Enrico Baj, "Baj chez Baj".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
497. Eric Detthow, Kvinna i röd klänning.
497. Eric Detthow, Kvinna i röd klänning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
395. Eric Detthow, Utan titel.
395. Eric Detthow, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
559. Erling Ärlingsson, Landskap.
559. Erling Ärlingsson, Landskap.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
340. Erling Ärlingsson, Utan titel.
340. Erling Ärlingsson, Utan titel.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. Ernst Josephson, "Kärleksmöte".
272. Ernst Josephson, "Kärleksmöte".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
521. Ernst Nilsson, Kvällsvy över Uppsala Slott.
521. Ernst Nilsson, Kvällsvy över Uppsala Slott.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
77. Erotiskt motiv.
77. Erotiskt motiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
479. Esaias Thorén, "Vision IV".
479. Esaias Thorén, "Vision IV".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
520. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
520. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
181. FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918.
181. FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
357. FAT, ett par, porslin. "Sévres", troligen 1800-tal.
357. FAT, ett par, porslin. "Sévres", troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
289. FAT, porslin, Qingdynastin, Qinglong (1736-95).
289. FAT, porslin, Qingdynastin, Qinglong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
246. FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
301. FAT, porslin. Ming. Celadon.
301. FAT, porslin. Ming. Celadon.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
599. FAT,fajans. Italien 1800-tal.
599. FAT,fajans. Italien 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
378. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
377. FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
176. FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.
176. FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
133. FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
133. FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
563. FIGURIN, porslin, trol republik. Kina 1900-tal.
563. FIGURIN, porslin, trol republik. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
108. FIGURIN, porslin. Kina, 1900-tal.
108. FIGURIN, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
800 SEK
138. FIGURIN, porslin. Kongl Dansk. Gerhard Henning.
138. FIGURIN, porslin. Kongl Dansk. Gerhard Henning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
59. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
59. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
313. FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti.
313. FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
314. FIGURIN, porslin. Troligen Meissen.
314. FIGURIN, porslin. Troligen Meissen.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
239. FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900.
239. FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
1. FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.
1. FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
107. FIGURINER, 2 st, porslin. Kina, 1900-tal.
107. FIGURINER, 2 st, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
376. FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
111. FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.
111. FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
358. FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1700-talets slut.
358. FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
7 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
494. FOTOGENLAMPA/PARFYMBRÄNNARE, 1800-talets andra hälft.
494. FOTOGENLAMPA/PARFYMBRÄNNARE, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
470. Fanizani Akuda, "Father and son".
470. Fanizani Akuda, "Father and son".
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
486. Fredrik Wretman, "Minitrans".
486. Fredrik Wretman, "Minitrans".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
433. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
433. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
604. FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.
604. FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
506. FÄRGGRAVYR, föreställande Gustav III, 1700-tal.
506. FÄRGGRAVYR, föreställande Gustav III, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
164. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
164. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
365. GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 246 x 86,5 cm.
365. GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 246 x 86,5 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
410. GARDINER, 1 par, och GARDINKAPPA. Gobelängteknik.
410. GARDINER, 1 par, och GARDINKAPPA. Gobelängteknik.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK