Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
391. KYRKDOSA, Anders Schotte, Uddevalla 1774.
391. KYRKDOSA, Anders Schotte, Uddevalla 1774.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
392. KYRKDOSA, Jeremias Wallbom, Uddevalla 1786.
392. KYRKDOSA, Jeremias Wallbom, Uddevalla 1786.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
293. Karin Wikström, Trygg Hansa.
293. Karin Wikström, Trygg Hansa.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
116. Karl Witholm, Orientalisk kvinna.
116. Karl Witholm, Orientalisk kvinna.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
172. KÄPP, malacka och knopp av guld, stmplr A.Ekholm, Stockholm 1784-1801.
172. KÄPP, malacka och knopp av guld, stmplr A.Ekholm, Stockholm 1784-1801.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
171. KÄPPAR, 3 st, trä, 1900-tal.
171. KÄPPAR, 3 st, trä, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
170. KÄPPAR, 4 st, 1900-tal.
170. KÄPPAR, 4 st, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
296. KÅSA, Ryssland, sekelskifte 1900.
296. KÅSA, Ryssland, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
316. KÅSOR, 2 st, silver, bl a Johan Leffler, Falun 1778.
316. KÅSOR, 2 st, silver, bl a Johan Leffler, Falun 1778.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
354. LARS HILLERSBERG, blandteknik på papper, sign och utförd 1968.
354. LARS HILLERSBERG, blandteknik på papper, sign och utförd 1968.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
369. LEJONFAMILJ, 4 delar. Tyskland/Frankrike, 1900-talets början.
369. LEJONFAMILJ, 4 delar. Tyskland/Frankrike, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
484. LINNEDAMASTDUKAR, 3 st. 1900-talets förra hälft.
484. LINNEDAMASTDUKAR, 3 st. 1900-talets förra hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
38. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
38. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
409. LJUSKRONA, för tolv 12 ljus. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
409. LJUSKRONA, för tolv 12 ljus. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
258. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första del. Empire.
258. LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första del. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
474. LJUSSTAKAR, ett par, Eric Råström för CG Råström, Stockholm 1948.
474. LJUSSTAKAR, ett par, Eric Råström för CG Råström, Stockholm 1948.
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
370. LJUSSTAKAR, ett par, silver. Carlson , Göteborg 1962. Design Tore Eldh.
370. LJUSSTAKAR, ett par, silver. Carlson , Göteborg 1962. Design Tore Eldh.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
190. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-tal.
190. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
189. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
189. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
191. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
191. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
44. LJUSSTAKER, ett par, silver. Barockstil, CG Råström, Stockholm 1946.
44. LJUSSTAKER, ett par, silver. Barockstil, CG Råström, Stockholm 1946.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177. LOCKPOKAL, silver, ryska fantasistmplr. Barockstil, 1800-tal.
177. LOCKPOKAL, silver, ryska fantasistmplr. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
228. Lars Henning Boman, Ekivok salongsinteriör.
228. Lars Henning Boman, Ekivok salongsinteriör.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
225. Lars Lerin, "Fönster och tunna".
225. Lars Lerin, "Fönster och tunna".
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
226. Lars Lerin, "Snowhill".
226. Lars Lerin, "Snowhill".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
8. Lars Lerin, "Svolvaer".
8. Lars Lerin, "Svolvaer".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
20. Lennart Berglund, "Klondyke".
20. Lennart Berglund, "Klondyke".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
600. Lennart Olausson, "Brevet".
600. Lennart Olausson, "Brevet".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
449. Louis Cane, Blommor i blå vas.
449. Louis Cane, Blommor i blå vas.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
450. Louis Cane, Kärleksakt.
450. Louis Cane, Kärleksakt.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
143. LÉON BUREAU, skulptur, brons, sign.
143. LÉON BUREAU, skulptur, brons, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
188. MASK, Afrika 1900-tal.
188. MASK, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
152. MATGRUPP, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
152. MATGRUPP, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
315. MATTA, semiantik/ Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
315. MATTA, semiantik/ Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
100. MATTA. Antik Turkmensk Ensi. 149,5 x 121.
100. MATTA. Antik Turkmensk Ensi. 149,5 x 121.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
33. MATTA. Old Ghom figural part silk. 204 x 138,5 cm.
33. MATTA. Old Ghom figural part silk. 204 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
304. MATTA. Old Heris. 344 x 229 cm.
304. MATTA. Old Heris. 344 x 229 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
303. MATTA. Old Heris. 414,5 x 311 cm.
303. MATTA. Old Heris. 414,5 x 311 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
297. MATTA. Old Isfahan Figural. 118 x 150,5 cm.
297. MATTA. Old Isfahan Figural. 118 x 150,5 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
37. MATTA. Old Keshan. 341,5 x 255 cm.
37. MATTA. Old Keshan. 341,5 x 255 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
36. MATTA. Old Nain. 202,5 x 119 cm.
36. MATTA. Old Nain. 202,5 x 119 cm.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
381. MATTA. Old Silke Ghom. 206 x 135 cm.
381. MATTA. Old Silke Ghom. 206 x 135 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
101. MATTA. SEMIANTIK KINA. 203 x 122 cm.
101. MATTA. SEMIANTIK KINA. 203 x 122 cm.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
282. MATTA. Semiantik Anatol. 168 x 115,5.
282. MATTA. Semiantik Anatol. 168 x 115,5.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
180. MATTA. Semiantik Isfahan. 316 x 206.
180. MATTA. Semiantik Isfahan. 316 x 206.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
300. MATTA. Semiantik Tefzet. 338 x 245 cm.
300. MATTA. Semiantik Tefzet. 338 x 245 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
299. MATTA. Semiantik Vorwerk. 301 x 198 cm.
299. MATTA. Semiantik Vorwerk. 301 x 198 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
298. MATTA. Täbris Figural. 232 x 168,5 cm.
298. MATTA. Täbris Figural. 232 x 168,5 cm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
307. MATTA. Täbris. "Livet i byn". 278,5 x 216,5 cm.
307. MATTA. Täbris. "Livet i byn". 278,5 x 216,5 cm.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
555. MORTEL med PISTILL, mässing. Barock 1700-tal.
555. MORTEL med PISTILL, mässing. Barock 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
425. Mette Petri, ”Cathedral”.
425. Mette Petri, ”Cathedral”.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
140. Mona Huss Walin, Erotisk scen.
140. Mona Huss Walin, Erotisk scen.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
104. Monika Larsen Dennis, " From the painting series, Outing", 2000.
104. Monika Larsen Dennis, " From the painting series, Outing", 2000.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
106. MÅLNING PÅ SIDEN MED 12 SHUNGAMOTIV av okänd konstnär, Kina 1900-tal.
106. MÅLNING PÅ SIDEN MED 12 SHUNGAMOTIV av okänd konstnär, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
93. MÅNSKENSLAMPA, glas och mässing. 1800-talets andra hälft.
93. MÅNSKENSLAMPA, glas och mässing. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
588. NALLE WERNER, olja på duk, sign o dat 1977 a tergo.
588. NALLE WERNER, olja på duk, sign o dat 1977 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
80. NETSUKES, 2 st, ben samt ÄGG (trä), Japan, 1900-tal.
80. NETSUKES, 2 st, ben samt ÄGG (trä), Japan, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
468. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
468. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
489. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
489. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
490. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
490. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
488. NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
488. NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
260. Nathalia Edenmont, "Pelican".
260. Nathalia Edenmont, "Pelican".
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
29. Niklas Anderberg, "Inte mitt i prick".
29. Niklas Anderberg, "Inte mitt i prick".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
156. Nils Fougstedt, Leda och svanen.
156. Nils Fougstedt, Leda och svanen.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
567. OKIMONO, 2 st. Tidigt 1900-tal. Japan.
567. OKIMONO, 2 st. Tidigt 1900-tal. Japan.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
592. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji.
592. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
150. OKÄND KONSTNÄR, färggravyrer, ett par, 1800-talets början.
150. OKÄND KONSTNÄR, färggravyrer, ett par, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
113. OKÄND KONSTNÄR, gouacher, 12 st. Kina, omkring sekelskiftet 1900.
113. OKÄND KONSTNÄR, gouacher, 12 st. Kina, omkring sekelskiftet 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
274. OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå. Flamländsk skola 1600/1700-tal.
274. OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå. Flamländsk skola 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
66. OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerade tryck. ett par, sign. Oscar Reutersvärd.
66. OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerade tryck. ett par, sign. Oscar Reutersvärd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
68. OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerat tryck, sign. Oscar Reutersvärd.
68. OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerat tryck, sign. Oscar Reutersvärd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
527. OTTO LUDVIG RICHARDE, olja på duk, sign och dat -89.
527. OTTO LUDVIG RICHARDE, olja på duk, sign och dat -89.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
522. Olof Hermelin, Vårlandskap.
522. Olof Hermelin, Vårlandskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
65. Oscar Reutersvärd, Egyptiska erotiska motiv.
65. Oscar Reutersvärd, Egyptiska erotiska motiv.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
53. PALL, Singer, tidigt 1900-tal.
53. PALL, Singer, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
345. PALL, mahogny ca 1900.
345. PALL, mahogny ca 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
130. PARTI EROTICA, 9 delar, Orientaliskt, 1900-tal.
130. PARTI EROTICA, 9 delar, Orientaliskt, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
129. PARTI EROTISK LITTERATUR/TIDSKRIFTER,  12 st.
129. PARTI EROTISK LITTERATUR/TIDSKRIFTER, 12 st.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
271. PARTI VAPEN, 6 delar, Afrika 1900-tal.
271. PARTI VAPEN, 6 delar, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris 
200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
236. PAUL ENOE JOHANSSON, olja på duk, sign.
236. PAUL ENOE JOHANSSON, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
11. PENSELSTÄLL, porslin. Sen Qing dynasti.
11. PENSELSTÄLL, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
418. PENSELSTÄLL, trä, Kina. Qing dynastin (1644-1914).
418. PENSELSTÄLL, trä, Kina. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
126. PG Thelander, Naken kvinna med tomte.
126. PG Thelander, Naken kvinna med tomte.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
457. PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.
457. PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
238. PIE GOULD, olja på duk. Sign o dat 2007.
238. PIE GOULD, olja på duk. Sign o dat 2007.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
309. PIEDESTALSKÅP, ett par. 1800-talets slut.
309. PIEDESTALSKÅP, ett par. 1800-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
447. PIERO FORNASETTI, bricka, Milano, Italien.
447. PIERO FORNASETTI, bricka, Milano, Italien.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
142. PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien.
142. PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
373. PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).
373. PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
337. PLAKETT, emalj på koppar. Indien 1900-talets början.
337. PLAKETT, emalj på koppar. Indien 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
577. POKAL med hänklar, silver. W&R Peaston, London 1771.
577. POKAL med hänklar, silver. W&R Peaston, London 1771.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
541. POKAL med lock, Melchior Burtenbach, Augsburg 1637-1640.
541. POKAL med lock, Melchior Burtenbach, Augsburg 1637-1640.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
343. PORSLINSPLAKETT, troligen Tyskland. Sekelskiftet 1900.
343. PORSLINSPLAKETT, troligen Tyskland. Sekelskiftet 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
327. PRAKTVAS, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
327. PRAKTVAS, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
67. PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911).
67. PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK