Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
235. Paul Enoe Johansson, "Pause".
235. Paul Enoe Johansson, "Pause".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
540. Paul René Gauguin, "Hilsen".
540. Paul René Gauguin, "Hilsen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
598. Peder Duke, "Höstsonat".
598. Peder Duke, "Höstsonat".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
141. Peter Dahl, Utan titel.
141. Peter Dahl, Utan titel.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
237. Pie Gould, "En ny början".
237. Pie Gould, "En ny början".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
405. RAGNAR PERSON, olja på duk. Sign.
405. RAGNAR PERSON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
230. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
230. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
342. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
342. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
151. REGISSÖRSSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft.
151. REGISSÖRSSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
242. RELIEF, brons, Bacchanale. 1800-tal.
242. RELIEF, brons, Bacchanale. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
471. RENÉ GENIS, olja på duk. Sign.
471. RENÉ GENIS, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
478. ROCK, siden. Kina omkring 1900. Höjd 126 cm.
478. ROCK, siden. Kina omkring 1900. Höjd 126 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
200. ROCK, siden. Längd 131 cm. Kina 1900-talets förra hälft.
200. ROCK, siden. Längd 131 cm. Kina 1900-talets förra hälft.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
71. ROCK. siden. Längd 133 cm. Kina omkring 1900.
71. ROCK. siden. Längd 133 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
14. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
14. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
435. Ragnar Person, "Folksamling".
435. Ragnar Person, "Folksamling".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
396. Richard Ansdell Hans art, Två små hundar.
396. Richard Ansdell Hans art, Två små hundar.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
560. Rikard Lindström, "Vinterstudie".
560. Rikard Lindström, "Vinterstudie".
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
292. Robert Wlerick, Nakenstudie.
292. Robert Wlerick, Nakenstudie.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
558. Roj Friberg, "Kupol".
558. Roj Friberg, "Kupol".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
557. Roj Friberg, "Sammankomsten".
557. Roj Friberg, "Sammankomsten".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
596. Roland Cabot, "Totem".
596. Roland Cabot, "Totem".
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
374. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).
374. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
565. RÖKELSEKAR med LOCK. Brons och trä. Kina, Qing dynastin.
565. RÖKELSEKAR med LOCK. Brons och trä. Kina, Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
419. RÖKELSKAR, ett par, mässing. Qing dynastin (1644-1914).
419. RÖKELSKAR, ett par, mässing. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573. SALTKAR, Ephim Sidorov, S:t Petersburg 1832.
573. SALTKAR, Ephim Sidorov, S:t Petersburg 1832.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
513. SALVADOR DALÍ, bok med 18 etsningar, sign.
513. SALVADOR DALÍ, bok med 18 etsningar, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 SEK
74. SALVADOR DALÍ. Färgetsning med torrnål, sign o numr 54/150.
74. SALVADOR DALÍ. Färgetsning med torrnål, sign o numr 54/150.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 SEK
400. SAMUEL PRITCHETT, olja på duk. Sign.
400. SAMUEL PRITCHETT, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
431. SCHÄSLONG, regency stil. 1800-tal.
431. SCHÄSLONG, regency stil. 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
312. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
312. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
41. SIDEBOARD, regencystil,  England, 1800-tal.
41. SIDEBOARD, regencystil, England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
241. SIDEBORD, Art Deco, 1900-talets första del.
241. SIDEBORD, Art Deco, 1900-talets första del.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
480. SIDENTÄCKE, matelasserat. Sannolikt Sverige 1700-tal. 193 x 170 cm.
480. SIDENTÄCKE, matelasserat. Sannolikt Sverige 1700-tal. 193 x 170 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
24. SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1929.
24. SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1929.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
348. SIMON GATE, skål med underfat, Orrefors 1930.
348. SIMON GATE, skål med underfat, Orrefors 1930.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
35. SJAL. Patrick Frey, Paris, 1900-talets andra hälft. 141 x 139,5 cm.
35. SJAL. Patrick Frey, Paris, 1900-talets andra hälft. 141 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
386. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
386. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
389. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1789.
389. SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1789.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
387. SKED med kronknopp, Nils Grubb, Hudiksvall 1775.
387. SKED med kronknopp, Nils Grubb, Hudiksvall 1775.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
388. SKED, Johan Wickman, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)).
388. SKED, Johan Wickman, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 500 - 5 500 SEK
259. SKRIVSTÄLL, brons, empirestil, 1800-tal.
259. SKRIVSTÄLL, brons, empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
476. SKULPTUR, gjutjärn.  Anders Jönsson, Svenskt Tenn. "Jönssons katt".
476. SKULPTUR, gjutjärn. Anders Jönsson, Svenskt Tenn. "Jönssons katt".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
84. SKULPTUR, silver och bergkristall, sent 1900-tal.
84. SKULPTUR, silver och bergkristall, sent 1900-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
587. SKULPTUR, trol skyltfigur, tidigt 1900-tal.
587. SKULPTUR, trol skyltfigur, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
262. SKULPTUR, trä. Afrika 1900-tal.
262. SKULPTUR, trä. Afrika 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
261. SKULPTURER, 2 stycken, trä. Afrika, 1900-tal.
261. SKULPTURER, 2 stycken, trä. Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
380. SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.
380. SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
206. SKÅL PÅ FOT, opalinglas, Frankrike, ca 1880-tal.
206. SKÅL PÅ FOT, opalinglas, Frankrike, ca 1880-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
561. SKÅL med hänkel, silver. Icke identif stmplr, Moskva 1899-1908.
561. SKÅL med hänkel, silver. Icke identif stmplr, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
215. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
215. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
117. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
117. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
564. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, Kina.
564. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, Kina.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
319. SKÅL/TROFE, silver, Danmark 1911,  867g.
319. SKÅL/TROFE, silver, Danmark 1911, 867g.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
302. SKÅLAR ,ett par, porslin. Sen Qing.
302. SKÅLAR ,ett par, porslin. Sen Qing.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
593. SKÅLAR, ett par. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
593. SKÅLAR, ett par. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
76. SKÅLFAT, 5 st, porslin, Japan 1800-tal.
76. SKÅLFAT, 5 st, porslin, Japan 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
6. SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow.
6. SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
421. SKÅLFAT, sterling. Georg Jensen.
421. SKÅLFAT, sterling. Georg Jensen.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
244. SKÅP, morisk stil. Troligen Syrien, ca år 1900.
244. SKÅP, morisk stil. Troligen Syrien, ca år 1900.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
523. SKÅP, tandläkarskåp, 1900-talets mitt.
523. SKÅP, tandläkarskåp, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
308. SKÅP. Sverige, omkring år 1900.
308. SKÅP. Sverige, omkring år 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
417. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1914).
417. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
428. SOCKEL, 1900-tal.
428. SOCKEL, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
153. SOCKERSKÅLAR MED LOCK, ett par, M.Fryberg, Jönköping 1835.
153. SOCKERSKÅLAR MED LOCK, ett par, M.Fryberg, Jönköping 1835.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
481. SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, silver. Anders Lundqvist, Stockholm 1836.
481. SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, silver. Anders Lundqvist, Stockholm 1836.
Klubbat pris 
8 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
430. SOFFA, empire. 1800-talets första del.
430. SOFFA, empire. 1800-talets första del.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
254. SPEGEL, 1700-talets slut. Sengustavianskt Stockholmsarbete.
254. SPEGEL, 1700-talets slut. Sengustavianskt Stockholmsarbete.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
531. SPEGEL, Karl Johan 1800-talets första hälft.
531. SPEGEL, Karl Johan 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
135. SPEGEL, rokoko, 1700-talets andra hälft.
135. SPEGEL, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 4 000 SEK
250. SPEGEL, senempire, 1800-tal.
250. SPEGEL, senempire, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
178. SPEGELLAMPETT,  B Prechts art. Senbarock, 1700-tal.
178. SPEGELLAMPETT, B Prechts art. Senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
216. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.
216. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
268. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. 1700-talets andra hälft. Gustavianska.
268. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. 1700-talets andra hälft. Gustavianska.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
273. SPELBORD, rokoko. 1700-talets andra hälft.
273. SPELBORD, rokoko. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
605. SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.
605. SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
60. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95.
60. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
96. STOLAR, 12 stycken, rokokostil, 1900-tal.
96. STOLAR, 12 stycken, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
534. STOLAR, 2 st. Rokoko 1700-talets andra hälft.
534. STOLAR, 2 st. Rokoko 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
533. STOLAR, 6 st. S. k Göteborgsmodell, 1800-tal.
533. STOLAR, 6 st. S. k Göteborgsmodell, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
335. STOLAR, ett par, Charles och Ray Eames, 1960-tal.
335. STOLAR, ett par, Charles och Ray Eames, 1960-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
576. SUPSKED, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1776.
576. SUPSKED, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1776.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
128. Salvador Dalí, "Femme à l 'escargot" ur "Poèms secrets d ' Apollinaire".
128. Salvador Dalí, "Femme à l 'escargot" ur "Poèms secrets d ' Apollinaire".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
514. Salvador Dalí, "Les Rois Mages".
514. Salvador Dalí, "Les Rois Mages".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
595. Serge Kantorowicz, Den himmelska stegen.
595. Serge Kantorowicz, Den himmelska stegen.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
402. Steven Sorman, "Good Bridges and Bad Bridges".
402. Steven Sorman, "Good Bridges and Bad Bridges".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
529. Sven Jonson, "Den blå hatten".
529. Sven Jonson, "Den blå hatten".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
437. Sven Jonson, "Nocturne".
437. Sven Jonson, "Nocturne".
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK