LEIF TJERNED, akryl på duk, signerad a tergo.
"Borderline". 116 x 200 cm.
Märken. Smärre repor. Tryckskada.
Leif Tjerned, svensk bildkonstnär, skulptör och grafiker född i Malmö. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm samt på Konstakademien i Rom. Tjerned är främst känd för sina spraymålade målningar och skulpturer.