Børge Mogensen, matbord, 4 stolar, "Asserbo", Firma Karl Andersson & söner.
Av furu, Oregon pine med snörsitsar. Etikettmärkta. Sitthöjd 44, bordets längd 160, bredd 94, höjd 70 cm. En målad illäggsskiva medföljer.
Flätad sits något defekt, repor, märken, slitage.