Matgrupp med bord samt 8 stolar bla, "Darby", Torbjørn Afdal, Nesjestranda møbelfabrikk, Norge, 1960-tal.
Runt bord med fem iläggsskivor. Fanerat med palisander. Åtta stolar med stoppad sits och rygg klädda med läder. Etikettmärkta. Fem iläggsskivor a 45 cm. Sitthöjd 44, Diameter 120, höjd 74 cm.
Helhetsintrycket är gott. Märken.