Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, "Gondoljären", signerad, Orrefors, 1986.
Cylindrisk, med dekor av gitarrspelande gondoljär i blått och gulbrunt. Signerad "Orrefors 957813 Edvin Öhrström Ariel Gallery 112 -86". Höjd 17 cm.
Obetydligt ytslitage.