Erik Höglund, taklampa, Boda Glasbruk, 1900-talets andra hälft.
Lyktformad hexagonal form. Stomme av kopparfärgad metall. Hexagonal form. Dekor av olikfärgade glasmedaljoner med reliefdekor. Märkt "Boda, Sweden" Diameter 45, höjd ca 56 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.