Fem stycken tallrikar dekorerade med underglasyr blått samt polykroma emaljfärger. Dekor av shou-tecken, fladdermöss och lotusblommor. Bär Jiaqings märke i botten men senare. Diameter 19 cm.
Slitage. Mistor. Smärre nagg. En tallrik med en mindre genomgående hårspricka ca 2 cm från kanten på tallriken.