Vitemaljerat malteserkors med kronor i korsvinklarna, blåemaljerad mitt med texten "Nescit Occasum". Svart band. Stämplad Stockholm, U8. Korsets bredd ca 4 cm. Totalvikt 15 gram.
Smärre slitage.