Förgylld brons och mässing. Urhuset krönt av sittande kvinna och vanitas. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Bredd 44, djup 13, höjd 28 cm.
Förgyllning med slitage. Glashuvar och pendel saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10