August Jernberg

(Sverige, 1826-1896)
August Jernberg
(Sverige, 1826-1896)

August Jernberg, olja på duk, signerad.

Stilleben med pokal och blommor. 80 x 65 cm.

Uppfodrad duk, lagningar.

Konstnär

Efter studier i Stockholm och Paris slog han sig ner i Düsseldorf men företog flera resor till Frankrike, Holland och Sverige. Han skildrade realistiskt människorna och folklivet på de platser, där han vistades. Till skillnad från de andra düsseldorfarna var Jernberg också en skicklig landskapsmålare och hans stilleben kännetecknas av en ljus och klar kolorit.
Representerad på stora museer i Sverige.

Utropspris
25 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801