Mat- och kaffeservis, porslin, 57 delar, "Empire", Rörstrand.
Dekor av palmettbård och guldkant. Bestående av:
22 mattallrikar, 25 cm.
6 djupa tallrikar, 25 cm.
12 förrättstallrikar, 22 cm.
10 asssietter, 18 cm.
5 ovala fat, 23-43 cm.
Såsskål på fat, 23 cm.
Skål på fot, 28 cm.
En förrättstallrik, en mattallrik, ett ovalt fat lagade. Större nagg på en förrättstallrik. Bruksslitage.