Bestående av tre burkar med lock. Samt mugg och kanna med lock. Dekorerade i emaljfärger och förgyllning, Dekorerade med figurscener, fåglar och insekter. Varierande storlek och utförande. Tekannan i träfodral. Muggens höjd 14.5, kannans höjd 12 cm. Burkarnas höjd 5.5, 7 och 9 cm.
Slitage. Mistor. Den större burken med spricka på locket och nagg.