Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Patricia"/ modell T372/15, Markaryd, 1900-talets andra hälft.
Stomme av mässing med 15 ljusarmar för en ljuspunkt vardera. Bärnstendfärgade glaskupor. Diameter 75, höjd 60 cm.
Ej funktionstestad. Flera stora bristningar på ljushållarna.. Nagg. Fyra något trasiga kupor samt ca 10 st hela kupor medföljer. Smärre fläckar.