Matbord med skiva av mahogny, benställning av betsad bok. Utdragbart med en iläggsskiva som läggs i på ena kortsidan. Längd 135 - 194, bredd 80, höjd 75 cm. Stolar av betsad bok med spjälad rygg. Fasta stoppade sitsar med grön textilklädsel. Sitthöjd 44, höjd 89 cm.
Ställvis slitage. Märken. Fläckar. Fanerskador.