Sven Markelius, stolar, 8 st, "Orkesterstolen", 1900-talets mitt.
Stapelbara stolar av björk med formpressad sits. Sitthöjd 45, höjd 78 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor.