Karmstol, sk "Library chair", George III, England, omkring år 1800.
Läderklädd pärlspikad klädsel. Sadelgjord. Stomme av mahogny. Stolen med etikett med texten "DENNA KARMSTOL ÄR MÄRKT - JOSUAH WICKSON - 5.0 AUGUSTI /99 WOODSTOCK C-XON. Sitthöjd ca 41, höjd 99, bredd 65 cm.
Slitage. Smärre skador. Senare klädsel.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.