Gerhard Henning, figurin, porslin, Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets första hälft.
Kvinna med spegel. Polykrom dekor med förgyllda detaljer. Signerad med rött hjärta under krona samt de tre vågorna. Höjd 18 cm.
Nagg/skada: spegeln saknas. Lagning på hennes hals. Märken.