Polykromt bemålade och rikt dekorerade med puttis, blommor och blad. Kandelabrarna med fyra ljuspipor vardera. Uppsatsskålen med genombruten kant. Kandelabrarnas höjd 36. Skålens höjd 30, diameter 30 cm.
Lagning på ena puttins vinge på en kandelaber. Lagning på en aljusmanschetten. Nagg. Fläckar.