Karmstol samt stol, gustavianska Lindomearbeten, 1700-talets slut
Målade stolar med kopplat spjälknippe i ryggen. Fotkryss. Skuren dekor av axknippe. Stolen signerade OES, troligen Olof Ericsson i Strekered. Sitthöjd 45-47 cm.
Åldersrelaterat slitage. Lagningar. Senare målning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.