Kaffeservis, porslin, 13 delar, Meissen, 1900-talets första hälft.
Målad dekor av rosor och blad.
3 kaffekoppar med fat, fatets diameter 14 cm.
8 assietter, diameter 15 cm.
1 fat, diameter 24 cm.
1 gallerfat på fot, diameter 20,5 cm.
6 kaffekoppar medföljer.
Ett fat med spricka. Örat saknas på en av de medföljande kopparna. Fotringsnagg på vissa delar. Kaffe faten med nagg.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.