Konst Modern svensk konst
1370941

Sven Deurell

(Sverige, 1904-1967)
Sven deurell, olja på duk uppklistrad på pannå, signerad.

Sven Deurell, olja på duk uppklistrad på pannå, signerad

Bro i Paris. 33 x 27 cm.

Målningen är rengjord och genomgången av konservator

Auktionens systermålning, Sven Deurells ”Bro över Seine”, ingår i Sörmlands Museums konstsamling, Nyköping.

Recension av Olle Granath i DN Kultur, 24/3 1965:

"Sven Deurells målningar i Färg och Form är gjorda med en snabb säkerhet. Han ger en syntes av ett landskap och de stämningar som finns där. Trots de övervägande små formaten finns det rymd i bilderna; mellan de båda färgplan som markerar himmel och jord öppnar sig utblickar mot oändligheten. Han tycks hysa förkärlek för flacka, vidsträckta hed- och slättlandskap i Danmark, England och Sydsverige badande i ett blekt ljus som tycks passa både konstnärens och akvarellens temperament.

I bilderna från Provence blommar färgen sinnligare; att olivträden växer just i S:t Remy är nog ingen tillfällighet.

Sven Deurell har vallfärdat i van Goghs fotspår.”

(DN-recension från utställning på Galleri Färg & Form, Stockholm 1965.)

”På Sven Deurells utställning i Färg och Form känner man igen några små dukar som stannat i minnet från någon konstföreningsutställning, på grund av det mjuka och förfinade koloristiska anslaget.

Den artistiska knappheten kan stundom vara så långt driven att det hela verkar litet tunt, men samlade till en separatutställning fängslar Sven Deurells målningar som något mycket personligt och ganska utsökt.

Konstnären har målat några skuggor över snön och några pråmar i Klara sjö, så att man riktigt känner den disiga luften, han har också återgivit kvällsskimret öven en fasad vid Seine - ett tema som förekommer i flera variationer - nakna träd mellan stadens husvålnader i blå oktober, några ensamma hus i snö och skymning vid Barnhusviken, vilkas färger klingar samman till en melankolisk, men ren och enkel melodi.

Det är flyktiga och halvt ogripbara ljuseffekter och stämningar, en poets och kolorists sensationer, återgivna med mycken artistisk smak och känslighet.”

Ur DN-recension från Galleri Färg & Form 22/1 1940.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
8 000 SEK
Rekommendationer