Erik Höglund, ljuskrona, Kosta Smide, 1900-talets andra hälft.
Stomme av förgyllt smidesjärn, behängd med hängen och kulor av klarglas, för 6 ljus. Extra krok medföljer. Diameter 45, höjd (exklusive extra krok) ca 64 cm.
Smärre slitage. Skada på överska glaskulan.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.