Sabel för jägmästare. Eneggad klinga. Medföljande portepé. Läderklädd balja med tre förgyllda mässingsbeslag dekorerade med växter och jaktmotiv. Total längd 91 cm.
Åldersrelaterat slitage. Balja med bristningar och lagningar.