Stock av bonat trä samt med detaljer av mässing. Pipa och lås av järn. Vid låset märkt C under krona (något otydlig), Carl Gustaf Stad samt kontrollstämpel 1863 samt numrerat 1400. Längd ca 116 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre skador.