Ek. Rakt, profilerat krön. Dörr med bakomliggande hyllinredning. Spiralvridna ben på rektangulär platta med kulfötter samt klossar baktill. Bredd 82, djup 48, höjd 172 cm. Nyckel finns.
Slitage. Renoverat. Kompletterat. Lagningar. Torrsprickor. Skador. Märken.