Skåp fanerat med mahogny, valnöt och björk. Friser med inläggningar av palisander. Front med fyra skåpsdörrar och en nedfällbar klaff. Bakomliggande lådor samt hyllplan. Längd 150, djup 43, höjd 134 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerlagningar. Märken. Repor.