Tekanna med lock och koppar, 2 st, porslin, Kina, 1800-tal resp 1900-tal.
Cylindrisk tekanna med dekor i underglsayrblått med motiv av trädgårdsklippa, blommor och fladdermöss. Höjd 16,5 cm. Tekoppar med motiv av lekande barn i trädgård, bär Chenghuas märke men 1900-tal. Höjd 5 cm diameter 10 cm.
Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.