Johann Baptist Homann efter, karta Irland, handkolorerat kopparstick, Nürnberg 1700-talets senare del /sekelskiftet 1800
'Hiberniae Regnum tam in praecipuas Ultoniæ, Connaciæ, Lageniæ, et Momoniæ…'. Tryck 57 x 48 cm.
Åldersrelaterat slitage. Sedvanligt mittveck.