Olle Kåks

(Sverige, 1941-2003)
Olle Kåks
(Sverige, 1941-2003)

Olle Kåks, olja på duk, signerad och daterad -73.

"Barndomslandskapet". 207 x 378 cm.

Generellt god kondition. Något åldersrelaterat slitage längs kanter.

Proveniens

Winge Rejsebyrå, Oslo.
Lars Norén.
Privat samling.

Amos Andersonin Taidemuseo, ”Nya Svenska Bilder”, Helsingfors, 1973.
Galerie Belle, utställning nr. 63, Västerås, 1973.
Göteborgs konsthall, 1974.
Moderna Museet, Stockholm, 19 mars – 30 april, 1977.
Kunsthalle Basel, 1978.
Moderna Museet, "Olle Kåks", 2 feb - 17 mars 1985.
Malmö Konsthall, Malmö, 2002.
Leksands Konsthall, 2009.
Halmstad Konsthall, 2010.
Konsthallen i Hishult, "Kurbits-reminiscenser", 27 april - 16 juni 2019.

Olle Granath, "Olle Kåks, ett konstnärsporträtt", Wahlström & Widstrand, 1980, avbildad sid. 10.
Utställningskatalog, Moderna Museet, Stockholm, "Olle Kåks", 1985, avbildad sid. 32.
Utställningskatalog, Konsthallen i Hishult, "Kurbits Reminiscenser", 2019, avbildad sid. 16.

Barndomslandskap kallar Olle Kåks en av sina målningar.
Det är en bild som aldrig tar slut, en oändlig upprepning av
svalor, kattfötter, hjärtblad, tumvantar, liar som rostar bort,
störtade modellflygplan, skosnören, ryggsäckar. Det är en
orienteringskarta över det gränslösa. Det är sommar. Det är
vinter. Det är allt som blir kvar i gräset när snön smält bort.
Det är allt som blir kvar.
Verkligheten har ingen början och inget slut. I måleriet
finns ingen tid, men där brukar finnas ett rum. Särskilt i det
måleri som kallas realistiskt finns det ett rum återgivet i ett
visst ögonblick. Men verkligheten är också en process, en
obegränsad ström. Olle Kåks Barndomslandskap är orealistisk
på samma sätt som verkligheten själv. Och som en bild av
barndomen kanske måste vara eftersom den utgör en tid då vi
ännu inte lärt oss gränserna för vad som är «verkligheten».
- Gunnar Harding
Utdrag ur "Olle Kåks, ett konstnärsporträtt av Olle Granath", Wahlström & Widstrand 1980.

Konstnär

Målaren, skulptören och grafikern Olle Kåks föddes 1941 i Hedemora. 1962-68 studerade han vid Konsthögskolan i Stockholm, där han själv blev professor i måleri 1979. 1987 tog han också över rektorstjänsten, vilken han behöll fram till 1999. Som konstnär arbetade Kåks i både realistiska och abstrakta former, med färg och form i fokus. I stort lät han sig inspireras av det existentiella och närliggande i tillvaron - familj och barn, livets outsägliga gåta. Även popkonstens störste ikon, Andy Warhol, inspirerade honom, samt skönanden Henri Matisse. Kåks skaffade sig ett namn såväl i Sverige som utomlands.

Utropspris
60 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63