Fanerad med mahogny och valnöt. Urtavla i mässing. Höjd 260 cm. Lod medföljer. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Renoverad. Kompletterad. Slitage. Fanerskador. Dekorbortfall. Lösa delar. Pendel saknas. Delar av urverk saknas. Fodral och urtavla möjligen ej ursprungligen sammanhörande.