Arne Jacobsen, stolar 4 st "Sjuan", för fritz Hansen 1981
Stomme av kromad metall, formpressad delvis kädd sits, etikettmärkta, sitthöjd 44 cm
Bruksslitage. Repor. Märken. en stol med avvikande fotavslutning
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.