Skåp fanerat med bland annat valnöt och björk. Sargen med inläggningar med dekor av klassicerande stiliserad bård. Dörrspeglarna med inläggningar i form av urna med blomster. Dörrar med bakomvarande hyllinredning. Signerad på baksidan E.RASCH 1927. Höjd 159 cm. Bredd 100 cm. Djup 41 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Smärre märken. I övrigt är helhetsintrycket gott. Renoverat för el.
Eklund Nyström, Sigrid, Möbelarkitekt på 1930-talet: om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig, Nordiska museet, Diss. Stockholm : Univ.,Stockholm, 1992, sid. 120.