Göran Wärff, glasskulptur, Kosta Boda, signerad.
I form av pingvin, klart glas med innesluten dekor av blått och grönt glas samt nätmönster. Etikettmärkt. Signerad "Kosta Boda 99405 Göran Wärff". Höjd 37.5 cm.
Smärre ytslitage. Helhetsintrycket är gott.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.