Biblioteksur med spelverk, Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III.

Bordsur med spelverk. Fanerat med valnöt. Dekor av gjutna bronser, mässing och ciselerad mässing. Med datumvisare och månfas, märkt Earldley Norton London, samt på urverket. Försilvrad siffering. Vev medföljer. Höjd 52 cm. Bredd 30 cm. Djup 20.5 cm.

Slitage. Renoverad och kompletterad. Retuscher på månfas. Tvättad. Ompolerad. Torrsprickor. Fanerbitar saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Eardley Norton var en av de skickligaste urmakarna i London under 1700-talets andra hälft. Hans astronomiska ur, automatiska ur med klockspel och kronometrar vann berömmelse. Han hade en betydande export till Skandinavien och Ryssland. Han levererade ur bl.a. till Georg III av England och Katarina II av Ryssland.

Utropspris
50 000 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13