Bordspendyl, Paris, Frankrike, tidigt 1900-tal.
Röd sten och förgylld brons. Bas med urtavla och dekor av lejonmaskaroner. Krönande skulptur i form av antikiserande kvinna med lyra märkt J. Clesinger E. Barbedienne Fondeur. Höjd 65 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Fläckar. En dragring lös.