Nils Strinning, skåpmoduler, 3 st, "String", 1950/60-tal.
Skåp med skjutdörrar, fanérade med palisander. Bredd 78, djup 34, höjd 42 cm vardera.
Något slitage och fanerskador. Fläckar.
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.