Glasservis, 62 delar, "Antik", Reijmyre, 1900-talets andra hälft.
Rökfärgade och klarglas. Bestående av:
9 vinglas, 17,5 cm ( alla lätt rökfärgade).
14 vinglas, 15 cm (två klarglas, resten lätt rökfärgade).
9 dessertvinsglas, 12 cm (alla rökfärgade).
15 vattenglas, 8 cm (6 st lite gulare i tonen än de andra).
9 glas, 7 cm (2 lite mer gula i tonen).
6 små glas, 5 cm (alla i klarglas).
Smärre slitage. Enstaka nagg.
Reijmyre Glasbruk gurndades 1810 av jägmästare Johan Jacob Graver och friherre Mattias Alexander von Unger Sternberg. Glasbruket anlades i Rejmyra, som orten hette då. Sverige hade året innan avträtt Finland, 1809, och därmed mist de finska glasbruken, vilket medförde att glas i Sverige blev en bristvara.
Reijmyre Glasbruk var först i landet med att tillverka pressglas på 1830-talet. Glasbruket var först i Sverige med att anställa kvinnliga formgivare, Betzy Ählström och Anna Boberg anställdes i början på 1900-talet. Under denna tid arbetade drygt 350 personer på bruket.
Mellan 1937-58 jobbade Monica Bratt som formgivare på Reijmyre. Hon har formgivit glas som än idag tillverkas och är lika populärt. Hennes rubinröda glas skapade stor uppmärksamhet i början av 1950-talet och kom att bli Glasbrukets signum.
Idag tillverkar och säljer Reijmyre Glasbruk genuint svenskt glas med mer än 200 års hantverkstradition av munblåst glas.