Flora Danica, djupa tallrikar, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, Danmark, 1945, 1947 (2 st) samt 1959.
Chrysosplenium allernifolium (andra sortering). Hieracium Pilosella (andra sortering). Rubus chamamorus (andra sortering). Herminium Monorchis R. Br. Modell 3546. Diameter 22 cm.
De tre tallrikarna i andra sortering samtliga med nagg och ifyllda nagg.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer