Förgylld brons. Antikiserande dekor av yngling med blomsterkrans samt krönande blomsterkorg. Urverk med romerska siffror. Bredd 25, djup 11, höjd 39 cm.
Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Åldersrelaterat slitage. Pendel saknas. Lösa delar medföljer. Vissa dekorelement något lösa. Nyckel saknas.