Ovalt, fanerat med mahogny, fack inredning under skiva med intarsiadekor av snäcka, nedåt avsmalnande kopplade ben. 56 x 34, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Nyckel passar ej. Smärre slitage. Märken.