Målat med kinesiserande scener. Glasat dörrpar framför hyllinredning och tapeter, på benställning med låda. Bredd 76, djup 30, höjd 174 cm. Dockskåpsmöbler samt docka, höjd chiffonje ca 15 cm. Nyckel finns.
Senare målning och benställning. Slitage. Dockskåpsmöbler med ställvis skador.
Enligt uppgift och medföljande foto har dockskåpet tillhört Clara Stenman (1844-1921), och tidigare hennes mor.