Arabia

(Finland)
Arabia
(Finland)

Esteri Tomula, matservis, 56 delar, porslin, "Flora", Arabia, Finland.

12 tallrikar 26 cm.
12 assietter 20,5 cm.
11 skålar diameter 16 cm.
12 koppar med fat, diameter kopp 7 cm (en kopp med smärre nagg).
1 kanna höjd 7 cm.
1 kanna höjd 14 cm.
1 sockerskål med lock höjd 9 cm.
1 karott längd 16 cm.
1 karott längd 30 cm.
1 fat diameter 34 cm.
1 rund karott diameter 18,5 cm.
1 rund karott diameter 23 cm (smärre nagg).
1 såsskål längd med handtag 18 cm.

.

Formgivare

Arabia är en keramisk fabrik i Helsingfors som startades 1874. Till en början ett dotterföretag till den keramiska tillverkaren Rörstrand, men blev 1947 en del av Wärtsilä-koncernen och tillhör idag finska Iittalagruppen. Under 1930-talet ansågs Arabia vara Europas största porslinsfabrik med över 1 500 arbetare. Från omkring år 1900 har Arabia använt sig av konstnärliga medarbetare och sedan 1932 obundna av kommersiella hänsynstaganden. Bland några kan nämnas Tyra Lundgren, Friedl Holzer-Kjellberg, Rut Bryk, Aune Siimes, Toini Muona, Kaj Franck, Birger Kaipiainen och under senare år kan nämnas Kati Tuominen och Gunvor Olin-Grönqvist.

Utropspris
22 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02