Flickdocka med märkning under fötterna, pojkdocka med svaga spår av märkning. Huvud av formpressat material. Målade anletsdrag. Stoppad kropp. Flickadocka med hår, pojkdocka med målat hår. Höjd ca 36 cm.
Flickdocka med smärre slitage. Pojkdocka med ställvis slitage. Kläder med ställvis slitage.
1950 flyttade Käthe Kruse sin produktion till Donauwörth från fabriken i Bad Kösen.
Fabriken i Bad Kösen fortsatte att tillverka dockor i stil med Käthe Krusedockor fram till 1960-talet.