Kaffeservis, 59 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark.
Hel- och halvblonde. Blomsterdekor i underglasyrblått.
1 skål, modellnummer 1/1018, diameter 20,5 cm.
1 uppläggningsfat, modellnummer 1/716, 24 x 17 cm.
1 ovalt uppläggningsfat, modellnummer 1/1149, längd 41 cm.
1 kaffekanna med lock, modellnummer 1/1202, höjd 30 cm.
1 smörtax, modellnummer 1/135, längd 9 cm.
1 sockerskål, modellnummer 1/1112, diameter 10 cm.
1 gräddkanna, modellnummer 1/1032, höjd 10,5 cm.
2 cigarettställ, modellnummer 1/1013, höjd 7 cm.
1 saltströare, modellnummer 1/712, höjd 6 cm.
1 pepparströare, modellnummer 1/711, höjd 6 cm.
11 askfat, modellnummer 1/1004, diameter 7,5 cm.
12 assietter, modellnummer 1/1087, diameter 17,5 cm.
1 brödfat, modellnummer 1/613, längd 24,5 cm.
12 kaffekoppar med fat, modellnummer 1/1035, koppens höjd 6, fatets diameter 13,5 cm.
12 tekoppar med fat, modellnummer 1/1130, koppens höjd 4,5, fatets diameter 15 cm.
Smärre ytslitage. Vissa delar med mindre fotringsnagg. Micronagg förekommer.