Locket dekorerat med den graverade gripen formgiven av grafiker Esa Ojala för UPM år 1989. Träfodrat.
18x13,5 cm, höjd 4 cm.
Graverat monogram och datum. En träist saknas, en medföljer lös. Åldersrelaterat slitage med repor och smärre buckla i lockets kant.